Vabljeni, da se nam pridružite na izobraževanju “Vloga odraslih pri razvoju otrokovih možganov”, ki bo potekalo v sklopu sedmih srečanj. Obdelali bomo različne tematike razvoja otroških in mladostniških možganov. Izobraževanje je namenjeno (bodočim) staršem, socialnim, zdravstvenim, strokovnim in izobraževalnim delavcem, starim staršem, študentom ter vsem, ki delajo z otroki in mladostniki.
Srečanja bo vodila dr. Andreja Poljanec, univ. dipl. psihologinja, zakonska in družinska terapevtka, supervizorka, predavateljica ter vodja oddelka za Psihologijo na Univerzi Sigmunda Dunaj na ljubljanski podružnici.
Izobraževanje bo potekalo ON-LINE
O IZOBRAŽEVANJU
Možgani so središče razvoja osebnosti, so središče spomina, doživetij, sočutja in kognicije. Odnosi med starši in otroki so najpomembnejši prostor njihovega polnega razvoja.
Razumevanje narave razvoja možganov ter narave razvoja odnosov staršem pa tudi drugim odraslim pomaga pri premagovanju strahov in stisk, s katerimi se srečujejo ob otrocih in mladostnikih. Okrepi nam zaupanje vase in v svoje otroke. Osvetli nam pomen povezanosti, pripadnosti, sočutja, vztrajnosti, potrpežljivosti ter rahločutnosti.
Prepriča nas, da je vsak otrok edinstven in da z vsakim otrokom razvijemo poseben način povezanosti in delovanja.
1. Zgradba in delovanje možganov ter pomembnost odnosov za njihov poln razvoj.
Zgradba možganov, specifičnost razvoja možganov, funkcije in razvoj leve in desne hemisfere, razvoj spomina, pomen doživetij v prvem letu življenja …
2. Navezanost otroka na starše je pogoj za preživetje
Starše pa tudi strokovnjake še vedno pogosto skrbi, da bi se otrok nanje navezal preveč, da bo potem od njih preveč odvisen, da se sam ne bo znašel, da ne bo razvil lastne samostojnosti ... Vendar je navezanost organskega razvoja, potreba po navezanosti je v nas vrojena. Varna navezanost je podlaga za zdrav in poln otrokov razvoj. Ne bojmo se je!
3. Pomen regulacije čustev in stresa pri otroku
Otrok svojih čustev in občutkov še ne razume. Zato ob sebi potrebuje odrasle, ki ga lahko pomirijo, ki se nanj primerno odzivajo, ki mu znajo vse to njegovo telesno dogajanje razložiti na njim razumljiv način.
4. Organska podlaga za razvoj iniciative pri otroku
Razvoj iniciative, ki jo starši pogosto doživljamo kot neupravičeno trmo, je pri otroku pomemben del razvoja njegove osebnosti. Starše pa nas prav to obdobje pogosto spravlja v obup, nemoč in posledično lahko vodi v poniževanje, zapiranje v sobo, »time out« … Vse to v možganih povzroči nevzdržne procese, ki škodljivo vplivajo na razvoj njegovega telesa.
5. Povezovanje leve in desne hemisfere – razlike v razvoju možganov pri dečkih in deklicah
V možganih se centri za različne sposobnosti in funkcije razvijajo vsak posebej. Odrasli imamo možnost in nalogo, da otroku pomagamo uporabljati več centrov hkrati ter tako spodbujamo celostni razvoj možganov. Razumevanje razlik med razvojem možganov po spolu, dojemanju sveta, življenju v odnosih, nam pomaga pri razumevanju svojega otroka.
6. Alkoholizem, travma in zlorabe
Vse troje povzroča v možganih trajne posledice. Tako pri razvoju posameznika kot tudi v odnosih, ki ima te primesi. Razumevanje teh posledic nam olajša razumevanje naše zgodovine, naše sedanjosti ter morebitne odločitve za zdravljenje ali sprejemanje vsega, kar je že bilo.
7. Razvoj možganov skozi vse življenje
Možgani imajo možnost vzpostavljanja novih povezav med posameznimi centri pa tudi možnost vznikanja novih nevronov vse življenje. To pomeni, da imamo vsi ljudje neprestano možnost popravljanja napak! Kako poteka vzpostavljanje novih povezav, kako vztrajen je treba biti, kaj vse razumeti.
MNENJA UDELEŽENCEV
“Vsebine so bile odlične, zelo dobro podkrepljene z znanstvenimi dognanji in konkretnimi primeri, predavateljica pa odprta za vsakršna vprašanja. Odprl se mi je drugačen pogled na otroka – mnogo bolj spoštljiv, sodelovalen, ljubeč. Upam, da se bom vedno znova zavedala vsega tega v praksi. Tako doma s svojimi malimi, kot tudi pri delu v vrtcu. Kot mamica na porodniški se moram zahvaliti tudi za možnost spremljanja na daljavo.” – udeleženka-
“Predavanja so bila izjemno zanimiva in obširna, posebej všeč mi je bilo, ker je predavateljica teorijo vedno razložila tudi s praktičnimi primeri. Sama delam z mladostniki in mi bodo nova znanja izjemno pomagala pri delu, kot tudi v zasebnem življenju.” – udeleženka-
“Zelo izčrpno, simpatično in z veliko praktičnimi primeri, vključene so bile tudi super video vsebine” – udeleženec-
TERMINI
Izobraževanje se bo izvajalo ob torkih vsakih 14 dni, s pričetkom 21. 1. 2025, od 19.00 do 20.30.
Datumi vseh srečanj: 21. 1., 4. 2., 18. 2., 4. 3., 11. 3., 8. 4. 2025 (19.00-20.30)
CENA
Cena izobraževanja: 240,00 EUR na osebo/par, 110,00 EUR za študente do 26. leta starosti).
PRIJAVNICA: vašo prijavo oddajte >> TUKAJ.
Izobraževanje je lahko lepo darilo, v kolikor bi želeli naše izobraževanje podariti lahko to storite z nakupom>> DARILNEGA BONA.
Prijave na izobraževanje sprejemamo do četrtka, 16. 1. 2025.
Svoje mesto na izobraževanju si rezervirate s plačilom kotizacije in izpolnjenim prijavnim obrazcem.
PLAČILO
Udeleženci plačajo kotizacijo na transakcijski račun RAHLOČUTNOST; dr. Andreja Poljanec s.p.; Dvor 12, 1210 Ljubljana, SI56 6100 0002 0262 774 (Nova Ljubljanska banka) s pripisom namena »Razvoj možganov«.
V primeru, da potrebujete e-račun oz. ste kot plačnik proračunski uporabnik, nam v prijavi obvezno posredujte vse naslednje podatke: naziv podjetja/ organizacije, naslov, poštno številko, naziv pošte, davčno številko, matično številko, št. transakcijskega računa.
V primeru nakupa darilnega bona, vam bomo bon poslali na poštni naslov oz. na e-mail plačnika bona. Obdarovanec se prijavi na izobraževanje s številko bona, imenom in priimkom na: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. do 16. 1. 2025.
Za več informacij lahko pišete na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. Z veseljem vam bomo odgovorili in pomagali.
NOSILKA IZOBRAŽEVANJA
Dr. Andreja Poljanec, univ. dipl. psihologinja, zakonska in družinska terapevtka, predavateljica, supervizorka ter vodja oddelka za Psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Dunaj – podružnica Ljubljani. Je avtorica številnih slovenskih in tudi mednarodnih prispevkov, med drugim knjig Rahločutnost do otrok, Rahločutno starševstvo, Med dvema ognjema, …. Pri raziskovanju in v praksi pozornost posveča predvsem varnim in dostojanstvenim odnosom v različnih sistemih in kako v njih ustvarjati kvalitetno življenje in razvoj. Je soustanoviteljica Študijsko-raziskovalnega centra za družino, kjer je bila 9 let strokovna vodja. Vrsto let je razvijala in vodila programe za pomoč otrokom, mladostnikom in njihovim družinam pod finančnim okriljem MDDSZ. Je glavna urednica znanstvene revije Kairos. Je družbeno dejavna in tudi mati petim otrokom.
SPLOŠNI POGOJI
Plačilo: Plačilo seminarja se poravna ob prijavi.
Odpoved: V primeru odpovedi prijave do 7 dni pred začetkom izobraževanja, vam bomo zaračunali manipulativne stroške v višini 30% kotizacije glede na prijavljeno udeležbo, v primeru kasnejše odpovedi pa vam bomo zaračunali celotno kotizacijo glede na prijavljeno udeležbo. Seminarja se lahko udeleži drug udeleženec, vendar je potrebno zamenjavo napovedati. Obvestilo o odpovedi je potrebno posredovati na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
ZAUPNOST PODATKOV
Podatkov iz prijave ne bomo posredovali tretjim osebam brez predhodne pridobitve pisnega soglasja posameznika. Podatke bomo uporabljali le v namen obveščanja o naših aktivnostih. Na vašo zahtevo bomo podatke spremenili ali zabrisali.