Šrcd

        

Kako shajati z mladostniki?

Je mladostništvo res obdobje, ki je že samo po sebi za starše na meji sprejemljive zahtevnosti, ki je le stežka ukrotljivo ali pa tako zdolgočaseno, da mladostnika sploh ne opazimo več? Je res samo po sebi umevno, da je to obdobje problematično, in da starši nimamo kaj dosti narediti vse dokler ne zavohamo vonja po pokajeni travi ali po »le treh« popitih pirih?
Kako to, da se starši ne morejo bolj vživeti v mladostnika, v njegovo stisko? Saj gre za obdobje, ko je otrok še posebej na prepihu. Zaznamovano je z mnogimi razvojnimi značilnostmi: hormonske in telesne spremembe, spolna zrelost, razburkano čustveno doživljanje, zagotavljanje mesta med vrstniki, osamosvajanje od staršev ... , ki so naravne, pa vendar ga spravljajo v stisko. Vendar zato še ni problematičen!

Ob starših in vrstnikih le neprestano preverja in ugotavlja kdo je, kaj si želi, od kod prihaja in kaj bi v življenju rad dosegel. In da bo to resnično lahko ugotovil, ob sebi potrebuje ljubeče, odzivne in fleksibilne starše. Trenutno o stiskah še ne zna govoriti kot odrasli, in se mora tega ob starših naučiti. Ob vseh teh stiskah pa so v stiski tudi starši, le da je dobro, če se vanjo vživijo, se mu približajo in ga razumejo. To je za starše večkrat trd oreh, vendar je tretje teh orehov njihov poklic. Če se uspejo povezati, je to obdobje, ki je za družino najbolj razgibano in ustvarjalo.

220
Ni naloga mladostnika, da se zna pogovarjati s starši, temveč je naloga staršev, da se naučijo pogovarjati z mladostnikom in se ob njem sprostiti in uživati. Prek pogovorov se bo tudi mladostnik naučil izražati svoja čutenja, občutke, stiske in potrebe na zrelejši način. Problem, ki se ob mladostnikih pojavi v starših je, da tudi oni niso imeli staršev, ki bi lahko ob njih uživali in se zabavali, zato morajo te občutke in čutenja ter mehanizme, kako sodelovati z mladostnikom odkriti sami, partner pa jim je pri tem lahko v veliko oporo.

Tukaj je nekaj smernic, ki vam lahko olajšajo ustvarjanje odnosa z najstniki:

Omejitve so nujne
Starši se jih včasih ustrašijo, da ne bi izpadli tečni. Pravila lahko z mladostnikom postavijo skupaj, mladostnik pa se jih mora držati. Izražajo strukturo, ki mu daje občutek varnosti.
Mladostniki niso nesramni, ker staršev ne bi marali
Z nekoliko zadirčnim ali glasnim govorjenjem izražajo željo po zaščiti in pogovoru o njihovi stiski. Čeprav se komaj zadržimo, da jim ne bi vračali s poniževanjem, kritiziranjem in kaznovanjem, je to edina pot do stika z mladostnikom. Mladostniki, ki imajo še krhko samozavest, tako čutijo starševsko skrb in ljubezen, v nasprotnem primeru pa kot napad, nesprejemanje in neljubljenost.
Na starše se jezijo, ker želijo zagotovilo, da so za njih pomembni
Jeziti se nazaj je neučinkovito. Mladostnik želi le dokazati svojo moč, sposobnost in pomembnost. Starši naj se pogovarjajo umirjeno in naj ne pridigajo. Mladostnik se bo tako ob njih naučil ravnati s čutenji.
Mladostnik se umika, vendar noče biti sam
Starši se mu včasih bojijo približati, da se ne bi vsiljevali. Vendar se on umika prav zato, da bi še močneje poudaril, da jih želi imeti ob sebi in čutiti, da ga imajo radi. Hoče, da ga poiščejo in mu pridejo nasproti, čeprav bo rekel in se obnašal drugače. S tem preverja, ali je za njih sprejemljiv tudi tak, ali jim je mar, če se ne počuti dobro, če je v stiski. Zapiranje v sobo za starše pomeni senzitiven in potrpežljiv ter vztrajen način iskanja stika z njim.
Z izzivanjem in tveganjem preverja starševsko skrb
Starši naj se spoštljivo pogovarjajo o morebitnih posledicah tveganja, naj izrazijo skrb in se izogibajo pridigi ter jezi. Mladostnik namreč preizkuša svoje sposobnosti in zmogljivosti, od staršev pa želi dobiti občutek, da je zanje vreden, da starše zanj iskreno skrbi. Ob takih pogovorih se bo laže razumno odločal in ne brezglavo tvegal.

Normalno je, da se starši ob mladostniku počutijo nemočne in da jih spravljajo v stisko. To pomeni samo, da se ob njih lahko kot starši še naprej polno in globlje razvijajo. Če uspejo kljub vsem tegobam z mladostnikom iskati in ohranjati močno čustveno vez, jim bodo hvaležni vse življenje. Z veseljem in ponosom se bodo osamosvojili kot zrele, zadovoljne in samostojne osebnosti.

Ključne besede: Najstniki